Vzor infožádosti

Infožádost, kterou nabízíme ke stažení níže, není jediná správná. Je však v souladu se zákonem 106/1999 Sb. a úřad vám na ni má povinnost do 15 dnů odpovědět. Je to způsob, jak se dostat k informacím, na něž máme právo.

Infožádost_P10_vzor.rtf (24,3 kB)

Infožádosti také radnice musí povinně zveřejňovat na svém webu, v sekci Informace podle zákona 106/1999 Sb. Zdá se vám nepřehledná? Nám také.

Úřad má zároveň povinnost zveřejnit i veškeré v rámci infožádosti poskytnuté podklady (tedy zveřejnit je včetně příloh) - když u zveřejněných odpovědí chybí jejich podstatné části, např. skeny smluv a faktur - prosíme, požadujte, aby úřad zveřejnil i ty.

Navzdory tomu, co tvrdí ceník uvedený na stránkách praha10.cz, za elektronicky (na mail či do datové schránky) zasílané podklady a odpovědi nemá úřad právo vám nic naúčtovat. Případné velmi složité dotazy vyžadující mimořádně rozsáhlé vyhledávání zpoplatněny být mohou, nicméně úřady si rády vykládají zákon pro žadatele nepříznivě a s odvolání proti naúčtovaným poplatkům bývá úspěšné!

Příklady položených dotazů najdete v sekci ABL a viladomy či Odměny politiků.

Pro komunikaci s úřady je vhodné zřídit datovou schránku (funguje velmi podobně jako e-mail, ale zpráva přes ni zaslaná je brána jako doporučený dopis). Datovou schránku lze zříidt zdarma na každé poště, upozornění (pomocí sms či přeposlání upozornění na e-mail) na příchozí zprávu lze nastavit na mojedatovaschranka.cz

S infožádostmi vám poradí např. o.s. Oživení (program Bez korupce) či Otevřete , Ekologický právní servis zase nabízí Stručného průvodce právem na informace.

Již brzy bude možné infožádosti podávat i prostřednictvím této aplikace: https://www.infoprovsechny.cz/.