Stanovy

Pdf formát ke stažení Zaostreno_na_10_stanovy.pdf (6,2 MB)

 

 

Zaostřeno na Desítku

čl. I

Název a sídlo, působnost a charakter sdružení

  1. Název sdružení je: Zaostřeno na Desítku (dále jen sdružení)
  2. Sídlo sdružení: Oblouková 491/14, 101 00, Praha 10
  3. Sdružení působí na území hl. m. Prahy
  4. Charakter sdružení – sdružení je organizace založená podle zákona č. 83/1990 Sb., v níž se sdružují obyvatelé hlavního města Prahy se zájmem o veřejné dění v metropoli, především pak v Městské části Praha 10 (dále MČ P10). 

 

čl. II

Cíle činnosti sdružení

  1. Sledovat veřejné dění v Praze, zvláště pak v MČ P10.
  2. Věnovat se ochraně životního prostředí v MČ P10, zasazovat se o ochranu přírody a krajiny.
  3. Poskytovat občanům hl. města Prahy a především občanům MČ P10  informace o veřejném dění, především pak o veřejném dění s dopadem na přírodu a krajinu a informace o stavu životního prostředí na sledovaném území.
  4. Zvyšovat zájem občanů o veřejné dění a o ochranu přírody a krajiny.
  5. Poskytovat podporu a poradenství občanům, kteří mají zájem aktivně se podílet na veřejném dění a zlepšování stavu životního prostředí hl. m. Prahy a zejména MČ P10.
  6. Poskytovat podporu a poradenství firmám a právnickým osobám, které mají zájem aktivně se podílet na veřejném dění a zlepšování stavu životního prostředí hl. m. Prahy a zejména MČ P10.
  7. Spolupracovat s ostatními sdruženími, které se podílejí na veřejném dění a zlepšování stavu životního prostředí hl. m. Prahy a zejména se sdruženími činnými v MČ P10.

 


čl. III

Náplň a formy činnosti

  1. Zveřejňování informací prostřednictvím hromadných sdělovacích prostředků, včetně webových portálů a nových médií.  Zřízení webového portálu www.zaostrenonadesitku.cz, který bude sloužit jako veřejný informační portál, kde budou k nalezení informace o veřejném dění na území hl. města Prahy a zejména MČ P10.
  2. Výroba / vydávání a distribuce: tiskových a audiovizuálních materiálů, fotografií, propagačních materiálů, které se stanou nosiči informací sloužících ke zvýšení povědomí občanů o veřejném dění na území hl. m. Prahy, zejm. MČ P10.
  3. Organizování seminářů, přednášek, diskuzí, workshopů, výstav, happeningů a dalších akcí, které budou mít za cíl zvýšit informovanost a zájem občanů o veřejné dění na území hl. m. Prahy, zejm. MČ P10.
  4. Sdílení znalostí a zkušeností s občany, sdruženími, firmami a dalšími právnickými osobami, které povede ke zvýšení informovanosti a zájmu o veřejné dění na území hl. m. Prahy, zejm. MČ P10.
  5. Aktivní navazování spolupráce s ostatními občanskými iniciativami, nevládními organizacemi, a jinými společnostmi, firmami a právnickými osobami působícími v oblasti veřejného dění na území hl. m. Prahy, zejm. MČ P10.
  6. Fundraising, který bude mít za cíl shromáždit dostatečné finance na pokrytí chodu sdružení a jeho aktivit popsaných výše. 

 

čl. IV 

Členství ve sdružení

 

A. Aktivní členství 

  1. Aktivním členem sdružení může být fyzická osoba starší 18 let. Aktivní  členství ve sdružení vzniká na základě schválení písemné přihlášky členskou schůzí sdružení. Písemná přihláška v případě žádosti o aktivní členství musí obsahovat podpis žadatele. O přijetí rozhoduje členská schůze na svém  nejbližším jednání. Žádost o členství může být zamítnuta bez udání důvodu.
  2. Aktivní člen sdružení má právo

            a) účastnit se jednání členské schůze,

            b) volit orgány sdružení a být volen do těchto orgánů,

            c) předkládat návrhy, podněty a připomínky orgánům sdružení,

        3.  Aktivní člen sdružení má povinnost:

            a) dodržovat stanovy, plnit usnesení orgánů sdružení,

            b)  aktivně hájit zájmy sdružení, dodržovat všechny vnitřní dohody a  členskou schůzí schválená vnitřní pravidla sdružení a nepodnikat žádné  kroky, které by byly v rozporu se zájmy sdružení,

            c) účastnit se jednání orgánů sdružení a přispívat ke zlepšení jejich práce

            d) podílet se na praktické činnosti sdružení,

        4.  Aktivní členství ve sdružení zaniká:

            a) doručením písemného oznámení (v případě elektronické pošty se písemným oznámením rozumí 5. den od odeslání e-mailu) aktivního člena o tom, že vystupuje ze sdružení, výkonnému výboru,

            b) úmrtím aktivního člena sdružení,

            c) zánikem sdružení,

            d)  vyloučením aktivního člena sdružení členskou schůzí, a to v případě, že aktivní člen opakovaně i přes písemné napomenutí (pod takovým napomenutím se rozumí 5. den od odeslání e-mailu či doporučeného dopisu na adresu člena) členskou schůzí  porušuje tyto stanovy.

        5. Předseda vede seznam členů sdružení.

 

B. Čestné členství

  1. Čestným členem sdružení se může stát fyzická osoba starší 18 let, která  má zájem o spolupráci se sdružením a přispívá k  naplňování cílů sdružení. Čestné členství vzniká přijetím nabídky  čestného členství osobou, jíž je čestné členství nabídnuto na základě  rozhodnutí členské schůze.
  2. Čestný člen nemá žádná práva ani povinnosti vyjma morální podpory existence a činnosti sdružení.
  3. Čestné členství zaniká rozhodnutím členské schůze či jednomyslným rozhodnutím výkonného výboru či doručením písemné žádosti čestného člena o její pozastavení.

 

C. Sympatizující členství 

(„Klub přátel“)

  1. Sympatizujícím členem sdružení může být fyzická osoba starší 18 let  nebo právnická osoba. Sympatizující členství vzniká dnem doručení  podepsané písemné přihlášky na adresu sdružení nebo vyplněním  internetové elektronické přihlášky či jinou formou, kterou sdružení  veřejně nabízí a akceptuje, pokud sdružení přihlášku do 30 dnů  neodmítne.
  2. Sdružení si vyhrazuje právo odmítnout přihlášku fyzické či právnické osoby bez udání důvodu.
  3. Sympatizující člen sdružení nemá žádná práva ani povinnosti vyjma morální podpory existence a činnosti sdružení.
  4. Sympatizující členství zaniká:

            a) pokud není do 5 let od vzniku znovu obnoveno 

            b) dnem, kdy sympatizující člen písemně oznámí sdružení odstoupení od členství

            c) rozhodnutím členské schůze či jednomyslným rozhodnutím výkonného výboru

                (zejména, pokud sympatizující člen jedná v rozporu s cíli sdružení).

 

D. Přispívající členství

  1. Přispívajícím členem sdružení může být fyzická osoba starší 18 let nebo  právnická osoba. Přispívající členství vzniká dnem doručení podepsané  písemné přihlášky na adresu sdružení nebo vyplněním internetové  elektronické přihlášky či jinou formou, kterou sdružení veřejně nabízí a  akceptuje, pokud:

            a) sdružení přihlášku do 30 dnů od doručení neodmítne

            b) sdružení přijme roční finanční příspěvek od zájemce o tuto formu členství

            Roční výši finančního příspěvku stanovuje členská schůze.

        2.    Sdružení si vyhrazuje právo odmítnout přihlášku fyzické či právnické osoby.

        3.    Přispívající člen je povinen dbát o dobré jméno sdružení. 

        4.    Přispívající člen získá nárok na aktuální informace o činnosti sdružení, Výroční zprávu a 30% slevu na publikace vydávané sdružením.  Další výhody plynoucí z přispívajícího členství budou zveřejňovány na  internetové stránce sdružení.

        5.   Přispívající členství zaniká:

            a) pokud sdružení neobdrží roční finanční příspěvek za následující rok

            b) rozhodnutím členské schůze či jednomyslným rozhodnutím výkonného výboru (zejména, pokud přispívající člen sdružení jedná v rozporu s cíli sdružení)

            c)  dnem, kdy přispívající člen písemně oznámí zánik svého členství ve sdružení.

 

 

čl. V

Orgány sdružení


Orgány sdružení jsou:

  1. předseda či předsedkyně sdružení  (člen výkonného výboru)
  2. dva další členové výkonného výboru
  3. členská schůze aktivních členů
  4. kontrolní výbor (tříčlenný), přičemž za členy kontrolního výboru mohou být zvoleni aktivní, čestní, sympatizující či přispívající členové organizace.

čl. VI

Členská schůze

  1. Členská schůze je nejvyšším orgánem sdružení; schází se nejméně jednou za kalendářní půlrok, tvoří ji všichni aktivní členové sdružení (z čl. IV bod A) – aktivní členství vyplývá, že členy sdružení jsou před zákonem pouze členové aktivní).
  2. Členskou schůzi svolává výbor sdružení nejméně jednou za kalendářní půlrok nebo vždy, když o to požádá nejméně třetina aktivních členů sdružení (viz bod 3 níže). Oznámení o konání členské schůze s uvedením termínu, místa konání a programu členské schůze je nutno zaslat každému aktivnímu členu sdružení nejméně 15 dnů přede dnem konání členské schůze elektronickou poštou na adresu, uvedenou v seznamu členů sdružení. Členská schůze je usnášeníschopná, je-li přítomna alespoň polovina aktivních členů sdružení; nesejde-li se usnášeníschopná členská schůze, počká 30 minut a poté je usnášeníschopná za přítomnosti minimálně 1/3 všech aktivních členů sdružení. Není-li ani poté usnášeníschopná, svolá výbor sdružení nejpozději do jednoho měsíce (ale ne dříve než za 5 dnů) náhradní členskou schůzi, tato je usnášeníschopná bez ohledu na počet přítomných členů. Členská schůze přijímá rozhodnutí hlasováním; pro přijetí rozhodnutí je potřeba souhlas nadpoloviční většiny přítomných aktivních členů, pokud tyto stanovy neurčí jinak.
  3. Členskou schůzi svolá výbor sdružení také, požádá-li o to písemně (t.j. i e-mailem) 1/3 aktivních členů sdružení, a to ve lhůtě do jednoho měsíce, není-li v žádosti uvedena lhůta pozdější.
  4. Členská schůze:

            a)     schvaluje stanovy sdružení a jejich nejméně 15 dní před svoláním schůze předložené změny, rozhoduje o zániku sdružení a jmenuje jeho likvidátora; pro přijetí těchto rozhodnutí je potřeba 2/3 většiny všech členů sdružení (tedy nikoli jen přítomných);

            b)     volí na jeden rok členy výkonného výboru sdružení (včetně předsedy/předsedkyně) a stejně tak volí i členy kontrolního výboru (včetně předsedy / předsedkyně, přičemž člen kontrolního výboru musí být bezúhonná osoba) – zvolené osoby musí svou nominaci přijmout;

            c)     schvaluje rozpočet, zprávu o činnosti, zprávu o hospodaření za minulé období a zprávu kontrolního výboru;

            d)     přijímá nové členy a rozhoduje o vyloučení člena dle podmínek uvedených v čl. IV těchto stanov;

            e)     určuje formy a konkretizaci činnosti pro další období, projednává a schvaluje připomínky a návrhy vztahující se k činnosti sdružení;

            f)      může odvolat člena/y výkonného výboru před skončením jeho/jich volebního období, a to v případě neplnění povinností dle čl. VII, a iniciovat volbu nového člena výboru či celého výboru;

 

        5.  Ze zasedání členské schůze je vždy pořizován ověřený zápis, za projednané se považují pouze záležitosti v tomto zápisu výslovně uvedené. Ověřený zápis je do 10 dnů od konání členské schůze rozeslán na e-mailové adresy všech členů, jež má výbor k dispozici.

 

čl. VII

Výkonný výbor a předseda sdružení, jednání jménem sdružení

  1. Výkonný výbor sdružení je tříčlenný, jeho funkčním obdobím je jeden rok. Činnost výkonného výboru sdružení řídí předseda sdružení, jeho hlas rozhoduje v případě rovnosti hlasů.
  2. Výkonný výbor sdružení řídí sdružení v období mezi členskými schůzemi. Schůze výkonného výboru sdružení je volně přístupná členům sdružení (aktivním, čestným, sympatizujícím i přispívajícím) (není-li aktivními členy sdružení přítomnými dané členské schůzi na jednotlivé body programu určeno jinak). 

            Výkonný výbor sdružení:

            a)     svolává a řídí členskou schůzi    

            b)     přijímá od aktivních členů sdružení návrhy bodů programu členské schůze a rozhoduje o jejich (ne)zařazení (nezařazení musí na žádost navrhovatele zdůvodnit, návrh na odvolání člena/ů výkonného výboru a zvolení členů nových musí být v případě žádosti zařazen vždy);

            c)     připravuje zprávu o činnosti za minulé období, předává kontrolnímu výboru veškeré podklady potřebné pro jeho činnost, předkládá návrh rozpočtu na další období, případné změny stanov, návrh cílů další činnosti apod.;

            d)     rozhoduje o všech záležitostech sdružení, které nejsou těmito stanovami svěřeny do působnosti členské schůze nebo kontrolního výboru;

            e)     odpovídá za hospodaření sdružení (společně výkonný výbor rozhoduje o použití volných finančních prostředků nad 3000,- Kč, nižší částky mohou rozhodnout

                    jednotliví členové výkonného výboru) a každoročně předkládá členské schůzi zprávu o hospodaření včetně celoroční účetní závěrky, a to na prvním zasedání členské schůze v kalendářním roce;

            f)     výkonný výbor je usnášeníschopný, pokud jsou přítomni všichni tři jeho členové;

            g)    výkonný výbor rozhoduje, pokud souhlasí dva jeho členové;

            h)     jestliže se přes opakované, nejméně však trojí, svolání v průběhu jednoho roku nesejde členská schůze, přebírá její pravomoci výkonný výbor.

 

        3.    Jednání jménem sdružení:

                a) oprávnění jednat jménem sdružení mají členové výkonného výboru každý samostatně, neurčují-li tyto stanovy jinak

                b) členové výkonného výboru mají každý samostatně právo písemně pověřit další osoby, aby v konkrétních záležitostech jednaly jménem sdružení.

 

čl. VIII

Kontrolní výbor sdružení

  1. Kontroluje činnost sdružení, především jeho hospodaření a plnění rozhodnutí členské schůze; jeho funkčním obdobím je jeden rok;
  2. Připravuje roční zprávu kontrolního výboru o činnosti a hospodaření a předkládá ji členské schůzi na prvním zasedání v kalendářním roce následujícím tomu, jehož se zpráva týká;
  3. Zpráva kontrolního výboru se považuje za vyhotovenou v okamžiku předání zprávy podepsané členy kontrolního výboru předsedovi  sdružení;
  4. Zprávu kontrolního výboru předkládá  jeho předseda či předsedkyně;
  5. Jestliže do prvního zasedání členské schůze v novém kalendářním roce kontrolní výbor nepředloží roční zprávu, neshledávají jeho členové v činnosti a hospodaření sdružení žádné pochybení.

 

čl. IX

Zásady hospodaření

  1. Sdružení je neziskovou organizací, veškeré prostředky budou využity na činnost sdružení. Případné příjmy budou tvořit dary, dotace a granty či veřejné sbírky a budou používány na činnost sdružení. Dalšími příjmy mohou být příjmy z vedlejší činnosti, která je v souladu s cíli sdružení (publikování, natáčení audiovizuálních materiálů, výroba prezentačních materiálů atd.) Sdružení může uzavřít smlouvu o spolupráci s právnickou osobou pro finanční zajištění svých aktivit.
  2. Výdaje sdružení jsou zaměřeny na uskutečňování cílů sdružení v souladu s formami činností podle těchto stanov a rozpočtem sdružení.

 

čl. X

Řešení sporů

Spory uvnitř sdružení řeší výbor. Nedosáhne-li se uspokojivého řešení, je spor postoupen členské schůzi.

 

čl. XI

Okolnosti zániku sdružení

Sdružení zaniká:

  1. Dobrovolným rozpuštěním nebo sloučením s jiným sdružením z rozhodnutí členské schůze.
  2. Rozhodnutím Ministerstva vnitra.
  3. Předseda výboru nebo místopředseda výboru oznámí zánik sdružení do 7 dnů Ministerstvu vnitra ČR, a to písemně s úředně ověřeným podpisem (tj. legalizovanou listinou).
  4. K oznámení o zániku sdružení připojí předseda nebo místopředseda výboru ověřenou kopii zápisu s rozhodnutím členské schůze, kterým se sdružení rozpouští (tj. vidimovanou listinu).

 

čl. XII

Závěrečná ustanovení

Záležitosti neupravené těmito stanovami se řídí obecně platnými právními předpisy a  vnitřními předpisy, jež sdružení může vydat na základě rozhodnutí členské schůze.