Z kontrolních výborů

19.9.2011 KoV odhlasoval "přítomnost občana".

Postřehy z jednání:

Předsedkyně KoV J. Čunátová všechny oslovuje titulem (včetně M. Svobody, jehož inženýrský titul by mu i sama VŠFS ráda odebrala, a včetně RSDr. Hoška).

Jednalo se o farmářském tržišti, které tehdy provozovalo o.s. Archetyp: předsedkyně evidentně nevěděla, jaký postoj má zaujmout. „dokud neuvidíme novou smlouvu, nemá smysl dělat závěry“ (...) „abysme nevypustili něco, co je zaběhnutý“ a pak obligátní: „samozřejmě budu ráda, když uslyším i vaše názory“.

Předsedkyně též zdůrazňovala, jak je vytížená: „Projednávám spoustu věcí – teď se na mě obrátili lidé z garážových stání v Moskevské“ – dohodli se na projednávání v říjnu s tím, že se věci ujme RSDr., jakožto člen bytové komisé má k tématu nejblíže.

Projednávala se též možná návštěva právě rekonstruované LDN v Sámově: „museli bychom tam jít ve tři odpoledne a s technikem, není tam bezpečno“ a finální návrh: „k problému se vrátíme v lednu r. 2012“.

Na závěr jednání si předsedkyně KoV patrně uvědomila, že zpočátku na občanskou návštěvu nebyla nijak vlídná: následoval mnohaminutový proslov, jak tu je pro občany, její kancelář je otevřená 24 hodin denně, 50 let bydlí na Praze 10, a vítá, že mladí přicházejí říct své názory: „víte, oni jsou budoucnost této země“.

Zastupitelka P. Hájková (TOP09) připomněla, že by bylo třeba projednávat i Gutovku. Přesedkyně Čunátová zdůraznila, jak pomáhala občanům zajímajícím se o Gutovku získávat informace: „já jsem docílila toho, že si mohli ofotit materiály“ a odsunula její projednávání na další KoV.

 

19.3.2012

Jiné složení lidí: přibyla Iveta Mannherz, asistentka předsedkyně Čunátové (resp. koordinátor petic, stížností a speciálních kontrol), a zprávu o stavu chodníků podávala nejen ona, ale i vedoucí odboru životního prostředí, dopravy a rozvoje Pecánek. K Sámově se vyjadřoval dokonce místostarosta Lipovský.

Členové KoV se snažili zjistit, kolik stojí metr čtvereční chodníku, ale to prý „nelze vyčíslit“. Pan Pecánek zdůrazňoval velké rozdíly v ceně různých chodníků a neuvedl ani orientační cenu: „každej chodník je jedinečnej“ zdůraznil s tím, že se na každém provádějí jiné úkony.

„Já myslím, že to byla vyčerpávající odpověď na náš dotaz,“ komentovala to J. Čunátová.

V. Lipovský zprvu vůbec nevěděl, proč je pozvaný a co se po něm chce: „K sociální části dám informace jakékoli, ale k zdravotní...“ J. Čunátová zase netušila, co je k Sámově uvedeno na webu (www.praha10.cz), ale zdůraznila, že ho pozvala proto, „abysme dávali lidem, kteří nám volají, skutečně kvalitní informace.“

V.L. zdůrazňoval, že sociálně nejspravedlivější mu přijde podpora pečovatelských služeb přímo v bytech co největšího počtu lidí.

V průběhu jednání KoV také někam odběhl M. Svoboda a vrátil se s časopisem Týden, který si od té chvíle nerušeně četl, např. během jednání o farmářských trzích: Nikdo nevěděl, co se dělo přes zimu, každopádně několik dní před jednáním KoV média zveřejnila, že je bude provozovat Praha 10 – Majetková, a tak se to dozvěděli i členové KoV.

Po probrání stanoveného programu se s dalším podnětem přihlásil Z. Vávra (SZ) a M. Svoboda se okamžitě podíval na hodinky.

Po občanském dotazu na Penzion Malešice J. Čunátová zkonstatovala: „Jako občan to není vždy snadné dobrat se kvalitní odpovědi.“ Slíbila pomoc a sama ji hned žádala po M. Svobodovi, který se jako předseda Finančního výboru lépe vyzná. Odpověď zněla: „Morální podporu, Janičko, vždycky.“

 

16.4.2012:

I. Mannherz měla dodat informace k opravě podchodu u metra Strašnická, která stála dva miliony, ač to vypadá, že byl podchod pouze opatřen antigraffitti nátěrem. J. Čunátová to komentovala: „Téhle záležitosti jsme se věnovali celkem detailně, jde o prostředky ze společného krajíce.“

Její asistentka tedy rozdala žádaný rozpis prací. Všichni na předložený list chvíli hleděli s úžasem (až na veřejnost, ta samozřejmě projednávané podklady nedostává) a pak to někdo řekl: V té tabulce jsou ale vedle položek samé nuly!

Mgr. Mannherz slíbila doplněnou, rozpoložkovanou tabulku donést na další jednání.

Vzhledem k tomu, že Areál volného času Gutova i farmářské trhy přešly pod městem vlastněnou Praha 10 – Majetková, a.s., byl přítomen její ředitel Vlk.

Na začátku jeho projevu si sociální demokrat Svoboda četl časopis „Top Cars" o nejkrásnějších luxusních sedanech.

Ředitel Vlk uvedl, že v rámci výběru prodejců pro farmářské trhy zájemci sami uváděli, kolik jsou ochotni zaplatit za pronájem stánků či místa, a radnice tak dostala víc, než čekala. (Znamená to tedy mj., že různí trhovci platí různé ceny.) Současně měli předložit ceník, který po dva měsíce nepřekročí (poté se nově uzavírá smlouva).

„Hledám model, kdy nebudu chodit k akcionáři pro peníze,“ uvedl Vlk k provozu Gutovky. Současně uznal, že areál „nebyl stavěnej na to, aby byl samofinancovatelnej. A jestli jo, tak se někdo splet,“ a zdůrazňoval, že ho trápí, že „areál je unavenej.“ Zajímavý byl nápad, jak zapojit do akcí na Gutovce seniory. V průběhu Vlkova projevu (ca 40 minut) M. Svoboda vyměnil čtení e-mailů v mobilu za Reflex.

 

14.5.2012

Šlo o velmi řídce navštívený výbor, chyběl pilný čtenář a stále ještě inženýr M. Svoboda i RSDr. Karel Hošek. Též rozpoložkování stavebních prací v podchodu u metra Strašnická se členové KoV na tomto jednání nedočkali, protože nepřišla I. Mannherz (na minulém jednání dostali sice rozpis prací, ale vedle nich se skvěly nuly. V součtu jde přitom o práce za dva miliony).

K Penzionu Malešice paní předsedkyně neměla žádné nové informace (již minule varovala, že nerada slibuje něco, co pak nemůže splnit - myslela tím získání odpovědí do dalšího výboru); jedinou jistotou je podávání žádostí o informace dle 106/1999 Sb. Na dotaz, zda někdo umí sdělit, jaké budou provozní náklady objektu, bylo odpovědí mlčení. Padla ale informace, že pro Penzion bude platit maximální nájemné 112,- Kč na metr čtvereční, které se týká i ostatních nájemních bytů radnice.

Na dotaz, zda byl k projektu přidělen zodpovědný projektový manažer – nikoli, z pozice radnice (tj. investora) je zodpovědnou osobou zkrátka vedoucí oddělení správy domů Z. Plach. Současně zaznělo, že letos radnice určitě nemá peníze na to, aby projekt rozjela.

Na KoV padlo také slovo „Mrštíkova“. Na veřejném projednávání chystané stavby v této ulici občané předkládali připomínky veřejnosti se 151 podpisy, nicméně jejich text členové KoV od předsedkyně neobdrželi, ba ani informace o existenci podpisů a argumentech v textu obsažených nepadla. J. Čunátová řekla jen to, že dostala žádost občanů k Mrštíkově, kde má vyrůst „menší obytnej objekt“.

Další jednání KoV se bude konat „v terénu“, ve strašnickém parku u Gutovky patrně 11.6. a za účasti ředitele Praha 10 – Majetková a.s. J. Vlka.

Pokutou (resp. zkrácením dotace) ve výši 850 tisíc Kč, již radnice obdržela od magistrátu, se KoV navzdory snaze Z. Vávry (SZ) nejspíš zabývat nebude,–velkou vstřícnost předsedkyně neprojevovala ani k zařazení problematiky Kulturního domu Eden na plán činnosti. Dalšími tématy zmiňovanými opozicí byla stará škola u metra Strašnická, která stojí nevyužitá a chátrá.